Pedikúra


Každý človek sa akosi prirodzene stará najmä o pokožku tváre a rúk, ale na nohy sa akosi zabúda. Pritom nás takmer celý život verne nosia, stojíme alebo chodíme na nich takmer celý deň a venujeme im minimálnu starostlivosť: aby boli čisté a aby sme mali čisté ponožky. Niektorí ani toľko nie, no ale tí sa asi nestarajú poriadne ani o tie ostatné časti svojho tela. No a keď to s tou ľahostajnosťou preženieme, naše nohy sa nám odplatia starou stvrdnutou kožou, ktorá sa často lúpe až do živého mäsa, a to je riadne bolestivé, alebo nám zarastú nechty, čo je snáď ešte horšie.

Prečo sa vlastne ľudia tak málo venujú nohám? Možno je to tým, že ich okrem leta vlastne nie je vidieť. A tiež je možné, že ľudia sa pedikúry boja. Pritom v tomto povolaní platia rovnaké pravidlá ako všade inde, teda že sa nájdu rôzne pedikúry s rôznou odbornou úrovňou či hygienou. Pedikúru by sme nemali považovať za čosi, čo sa nás v mladom veku netýka. Práve naopak, na pedikúru by sme mali chodiť aj do dvadsiatky, aby sme si s pribúdajúcimi rokmi nepridávali problémy navyše. O to viac, ak sa na svojich nohách chceme cítiť dobre, spokojne a pohodlne celý život.
Pedikúra by nemala byť záležitosťou, ktorá sa nás týka len pred letom, keďže v zime nám nik nohy nevidí, lebo sú schované v pančuchách a topánkach. Pedikúra je predovšetkým preventívna hygiena nôh, a preto by sa mal každý človek o svoje nohy pravidelne starať mesiac čo mesiac. A medzitým si nohy ošetrovať aj doma – vymočiť si ich v dobrom bylinnom kúpeli, ak ich cez deň veľmi zaťažujete, tak aj namasírovať, ošetriť si ich peelingovým krémom, a ak sa vám nohy aj potia, treba ich ošetrovať antiseptickými krémami. Ak sa nohám nebudete venovať, nečudujte sa, ak sa vám, najmä v neskoršom veku (mám na mysli okolo štyridsiatky), odmenia tým, že sa začnú objavovať kŕčové žily, najmä u žien, bolesti chrbtice,  únava nôh sa často prejavuje nie v nohách, ale bolesťami hlavy, ťažká chôdza. Často si vôbec neuvedomujeme, že príčina je v neošetrených nohách, nevhodných topánkach, v stvrdnutej, zrohovatenej koži na pätách či podošvách, zarastených nechtoch atď.

Dokonale sa zbaviť zrohovatenej kože žiadny človek nedokáže sám, bez odborného zásahu, pretože ošetrenie pemzou je nedostatočné. Je to len obrúsenie zvrchu, ale „základ“ tam ostane. Niektorí ľudia majú aj tzv. kladivkové prsty, tam sa takisto hromadí odumretá koža. To všetko by mal odborne odstrániť pedikér.

Najčastejšie chyby
Najčastejšou chybou sú, samozrejme, topánky. Najmä ženy chcú mať pekné topánky, ktoré sú moderné. Taktiež nie všetky majú možnosť nosiť v lete holé nohy. Niektoré povolania si vyžadujú v zime aj v lete pančuchy a uzavreté lodičky, niektoré ženy to zasa robia dobrovoľne podľa kréda, že pravá dáma z domu nevyjde bez pančúch a lodičiek. Ak sú tie topánky ešte aj vysoké, nemajú správny sklon a ak si spomínate na nedávnu módu, ešte sú aj riadne zúžené do špica, tak noha veľmi trpí a je extrémne namáhaná. To sa časom prejaví bolesťami, v horšom prípade aj deformáciami. V zlých topánkach sa zhrubnutá koža hromadí ešte rýchlejšie. Pri nahromadenej starej koži vznikajú praskliny, ktoré potom praskajú, často veľmi hlboko, čo je veľmi bolestivé a veľmi dlho trvá, kým sa taká koža dá do poriadku. Jedna návšteva pedikúry to nevyrieši ani nevylieči. Približne raz za mesiac je dobré dať si odstrániť starú kožu skalpelom na pedikúre, ale venovať sa im aj doma. Čím väčšia domáca starostlivosť, tým kratšia návšteva pedikúry.

Návšteva pedikúry má ešte aj ďalší význam. Skúsená pedikérka však zaznamená, či sa vám nezačína tvoriť pleseň alebo iná kožná choroba, či nemáte padnutú klenbu, kladivkové prsty alebo zarastené nechty. Toto musí ošetriť príslušný lekár, ale pedikérka na príslušný problém môže upozorniť v počiatočnom štádiu, čo tiež môže uľahčiť liečbu.

Teda návšteva pedikérky nie je žiaden zbytočný prepych, je to rovnako potrebná starostlivosť ako o naše ruky, tvár a celé telo. Ak sa budete o nohy vzorne starať, odmenia sa vám dobrou a dlhoročnou službou.