Liečivé účinky omega 3

      Ochranný efekt omega 3 mastných kyselín pre ľudské zdravie je využiteľný ako preventívne tak aj ako forma podpornej liečby pri nejednom ochorení, ktoré naše choré ľudstvo sužuje. U seniorov sa množí výskyt Alzheimerovej choroby, ktorá je nepríjemná nielen stratou krátkodobej pamäte, ale aj dezorientáciou v čase a priestore, ťažkostami pri vykonávaní známych úloh, zmenami nálady a správania a neskôr i zmenami osobnosti. Chorobe sa nedá celkom ubrániť, ani ju vyliečiť, je však možné brzdiť jej vývin, a to aj vhodným zložením stravy, kde by mali mať určite dostatočný podiel nenasýtené mastné kyseliny typu omega 3.


Protizápalové aj proti zlému cholesterolu
      Zvýšená hladina cholesterolu a triglyceridov sa v ústach lekára objavuje pri našich krvných vyšetreniach už pričasto. Pre tých, ktorí nepreferujú len tabletkový spôsob riešenia tohto problému, je prínosom vedieť, že aj obsah omega 3 v potravinách ich jedálnička spolu s inými ochrannými látkami im môže dopomôcť k úprave nielen laboratórnych výsledkov, ale predovšetkým vlastného zdravia a vitality. Tá sa dotýka v tomto prípade aj znižovania krvného tlaku, zachovávania dostatočnej pružnosti ciev a stabilizovania hladiny krvných tukov. Protizápalové účinky omega 3 sa odporúčajú pri zápalových ochoreniach kože, ako je napríklad neurodermitída či seborická dermatitída. Pozitívny efekt majú aj pri reumatoidnej artritíde, zápaloch ciev, Crohnovej chorobe, podobne i pri menštruačných bolestiach a migréne, kde môžu zmierniť príznaky. Prispievajú k zmierneniu alergických reakcií, znižujú riziko infekcií na základe posilňovania imunity. Viacero ochorení je spôsobených nesprávnymi mozgovými činnosťami. Nielen ochorenia spôsobujúce fyzické problémy, ale aj psychické. Alarmujúcim je rastúci počet depresívnych ochorení, ktoré strpčujú život samotnému človeku i jeho blízkym. Prítomný býva nielen dlhotrvajúci smútok, ale aj únava, nespavosť, pocit bezmocnosti a beznádeje, niekedy i samovražedné myšlienky.

Nenasýtené mastné kyseliny – omega 3 sú priamou súčasťou obalov mozgových buniek, ktoré zabezpečujú ich dostatočnú pružnosť a lepší prenos infomácií medzi jednotlivými bunkami. Naopak, omega 6 mastné kyseliny vyvolávajú stuhnutie bunkovej membrány, čo má za dôsledok zhoršené mozgové funkcie. Táto skutočnosť, okrem iných závažných faktorov, môže prispievať aj k depresii.


V akej forme ich prijímať
      V úvode sme spomínali rybí tuk. Určite ho nemusíte nasilu vnucovať svojim deťom, či sa ho so sebazaprením snažiť dostať do seba. Jeho hodnotným zdrojom sú ryby, a to najmä tzv. studenovodné: tuniak, sardinky, makrela, losos, haring, pričom najviac sa ho uchová v rybách bez konzervácie, preto sú vhodnou voľbou mrazené ryby.


      Ak ste však vegetarián alebo ryby nekonzumujete pre ich možné znečistenie toxickými látkami a ťažkými kovmi z mora, prípadne vám nechutia, zdroj potrebných omega 3 mastných kyselín je možné nájsť aj v iných potravinách, a to aj rastlinného pôvodu, kde sú však zastúpené v menšom množstve. Zo živočíšnej stravy okrem rýb, môžete pridať do svojho jedálnička vajcia Omega 3. Ak máte vajíčka radi, je rozumnou voľbou kúpiť právie tieto. Ich plus je v tom, že pri výžive nosníc bolo zabezpečené také krmivo, ktoré spôsobilo v následne znášaných vajciach prítomnosť esenciálnych mastných kyselín omega 3 a tiež vitamínu E. Dôvodom na ich konzumáciu je aj skutočnosť, že asi málokto si až 3 x týždenne naloží na tanier tuniaka, makrelu či lososa, aby zabezpečil dostatočné množstvo spomínaných potrebných omega 3 mastných kyselín.

 

Vhodné nátierky a oleje
      Ak ste zvyknutý namiesto domácej nátierky zo strukovín, bryndze či tvarohu na jednoduchšie riešenie – natrieť si chlieb rastlinným tukom, je dobré všímať si pri jeho kúpe obsah nenasýtených mastných kyselín. Ak rastlinný tuk, ktorý si kladiete do nákupného košíka, má okolo 50 % (a viac) práve nenasýtených mastných kyselín s označením ALA (alfa-linoleová kyselina) či EPA (eicosapentaenoická kyselina), vyberáte správne. Podiel škodlivých transmastných kyselín by vo Vami vybranom výrobku nemal presahovať 1 %. Alternatívou, ktorá „sadne“ možno práve Vám, môže byť využívanie oleja z ľanových semienok, ktorý obsahuje esenciálne mastné kyseliny: alfa linolovú, linolovú a olejovú. Z vitamínov je v ňom: vitamín B1, B2, B3, A, C, E, H; z minerálnych látok draslík, vápnik, horčík, železo, mangán, fosfor, síra, zinok a chlór. Užívanie malého množstva ľanového oleja ako lieku pomáha metabolizmu, čím chráni človeka pred rozvinutím cukrovky a napomáha prevencii vzniku žlčových kameňov. Okrem už spomínaných pozitívnych vplyvov omega 3 mastných kyselín (protizápalový, antialergický, cholesterol redukujúci) udržuje aj zdravé vlasy a nechty, priaznivo pôsobí na kvalitu pokožky. V ľanovom semienku sa nachádzajú tiež fytoestrogény – rastlinné hormóny podobné ženským estrogénom, takže olej môže pôsobiť na menštruačný cyklus tým, že vyvažuje pomer medzi estrogénom a progesterónom.